Koronki – dlaczego są tak wyjątkowe?

list W: KOLEKCJA Na:

Geneza koronki jest niezwykle skomplikowana i poddawana wielu dyskusjom. Niektórzy początków jej historii doszukują się w greckiej mitologii, inni w starożytnym Egipcie lub Chinach, jeszcze inni w XV-wiecznych Włoszech lub Francji.

Bezdyskusyjne pozostaje jednak to, że to jeden z najbardziej wyjątkowych materiałów, który sam w sobie może być postrzegany jako sztuka. W modzie od lat jest obiektem pożądania, również w przypadku kobiecej bielizny. 

Koronki w historii mody występują na wielu rodzajach ubioru, choć najbardziej spektakularne ich formy można zobaczyć na sukniach z różnych epok. Już od XV wieku występowały jako rodzaj bielizny w formie tzw. sukni spodnich, czyli warstw materiałów przykrywanych przez wierzchnie tkaniny kreacji. Choć nie miały nic wspólnego z bielizną, której dziś używamy, już 500 lat temu były obecne w intymnej strefie ubioru. 

Współcześnie koronka, szczególnie w przypadku bielizny, kojarzy się ze zmysłowością. Bez wątpienia zawdzięczamy to jej tajemniczości i przeźroczystości. Może ona jednocześnie zakrywać i odkrywać ciało. To pobudzające wyobraźnię postrzeganie koronki zawdzięczamy modowej rewolucji lat 20. i 30. XX wieku. 

Istnieje wiele rodzajów koronek, które różnią się m.in. metodą ich wykonania. Można tu wyróżnić np. koronki szydełkowe, igłowe, klockowe, teneryfowe czy też frywolitki. W wielu regionach świata rozwijają się różnorodne szkoły tego rzemiosła, prześcigające się w misterności i jakości wykonania swoich wyrobów. Dzięki temu legendarne stały się m.in. włoskie i francuskie koronki. 

Koronki i bielizna - idealny duet

Koronki niegdyś wykonywane tylko ręcznie były synonimem luksusu. Dziś rozwój mody i krawiectwa sprawił, że są one o wiele bardziej dostępne, dzięki czemu każda kobieta może cieszyć się ich wyjątkowością.  W sztuce bieliźniarstwa mają one różne oblicza – są dekoracją pełnych erotyki gorsetów, stanowią podstawę zmysłowych halek, ale też zdobią staniki czy figi. Im więcej odsłaniają, tym bardziej rozpalają zmysły, im więcej zakrywają, tym mocniej rozbudzają wyobraźnię. Dlatego kochają je kobiety. I dlatego kochamy je w Listilli. Wybieramy dla Was najlepszej jakości koronki w różnych kolorach, przedstawiające różne wzory. Znajdziecie je na naszej bieliźnie i z pewnością się w nich zakochacie. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Already have an account?
Log in instead Lub Zresetuj hasło