Czym jest peniuar?

list W: PORADNIK Na:

Peniuar to delikatny element kobiecej garderoby, którego korzenie sięgają XVIII wiecznej Francji. Jego nazwa wywodzi się od słowa peigner, oznaczającego czesanie włosów.

Wiąże się to z tym, że początkowo noszono je w sypialni, rano lub wieczorem w trakcie toalety, czesania i pudrowania włosów. Już przed 300 laty były one szyte z półprzezroczystych materiałów. Sięgały do stóp i miały długie rękawy, co odpowiadało ówczesnej francuskiej modzie kobiecej, w której królowały długie sukienki. Często zdobione były koronkami lub falbanami. 

Na przestrzeni historii mody oblicze peniuarów niewiele się zmieniło, choć wyrosła im poważna konkurencja w postaci szlafroków. Co ciekawe, w Polsce miały one jeszcze konkurencję w postaci podwłośnika, który był używany w trakcie czesania zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Dziś jego odpowiednika moglibyśmy szukać nie w domach, lecz w salonach fryzjerskich w postaci pelerynek, które zakładane są klientom przed zabiegami pielęgnacyjnymi czy stylizacyjnymi. 

Peniuar, szlafrok, podwłośnik, podomka, a nawet postulowane przez purystów językowych po II Wojnie Światowej określenie okryjciałko – wszystkie te słowa opisują luźny strój domowy, noszony najczęściej rano i wieczorem, zakładany na piżamę lub koszulę nocną. Najbardziej zmysłowym i eterycznym okryciem tego rodzaju jest jednak bez wątpienia peniuar. Przez całe lata ewolucji mody jego forma niewiele się zmieniła. Peniuary nadal są szyte z lekkich tkanin np. tiulu. Zdobione są koronkami, zdobnymi nićmi czy kamieniami. Są jednak bardziej wyjątkowe, bo pełne kokieterii i kobiecości. W przeciwieństwie do szlafroka nie mają swojego męskiego odpowiednika, a kobiety używają ich dziś nie tylko w trakcie porannej czy wieczornej toalety, ale też w sytuacjach bardziej intymnych, erotycznych, romantycznych. Peniuary są idealnym uzupełnieniem dla koronkowej bielizny, zmysłowych halek, koronkowych koszulek, body czy gorsetów. Dodają tajemniczości zarówno romantycznej, jak i pikantnej stylizacji. W naszych kolekcjach można znaleźć sięgające do stóp, mające długi rękaw peniuary Heaven Wings nawiązujące swoją formą do bieliźniarskiej tradycji, jak i krótszą ich wariację Heaven Beauty. Łączą je jednak sięgające do historii mody, lekkie tkaniny i eleganckie koronkowe zdobienia. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja

Zarejestruj nowe konto

Already have an account?
Log in instead Lub Zresetuj hasło